Blog

web tasarım aldemweb

Web Tasarımı Nedir?

 aldemweb web Yazılım
aldemweb webtasarim
Web siteleri ve çevrimiçi kaynaklar günlük hayatımızın bir parçası haline geldikçe, nitelikli web tasarıma yönelik artan bir talep bulunmakta. Peki tam olarak “web tasarımı” nedir sorusunu basitçe cevaplamak gerekirse; web tasarımı, web sitelerinin planlanması ve oluşturulmasıdır. Bu, web tasarımı çatısı altında bulunan bir dizi ayrı işlemleri içerir. Bu işlemlerin bazı örnekleri bilgi mimarisi, kullanıcı ara birimi, site yapısı, gezinme, düzen, renkler, yazı tipleri ve genel görüntülerdir.

Tüm bu işlemler tasarımın prensipleri ile birleştirilerek web tasarımı nedir sorusuna cevap verebiliriz. Şirketin oluşturulduğu şirketin veya bireyin hedeflerine uygun bir web sitesi yaratılır. Bu makale, web sitesi tasarımının temellerini ve bu sektörün bir parçası olan çeşitli disiplinleri veya becerileri ele alacaktır.

Tasarım Web Tasarımının Çok Önemli Bir Parçasıdır Tasarım , açıkça, “web tasarımı”nın önemli bir parçasıdır. Bu tam olarak ne anlama geliyor? Tasarım, tasarım denge, kontrast, vurgu, ritm ve tasarım öğeleri – çizgiler, şekiller , doku, renk ve yön prensiplerini içerir.

Bu maddeleri bir araya getirerek bir web tasarımcısı web sitesini oluşturur, ancak iyi bir web tasarımcısı sadece tasarımın prensiplerini değil, aynı zamanda Web’in kısıtlarını da tanımlar. Örneğin, başarılı bir web tasarımcısı tipografik tasarım prensipleri konusunda beceri sahibi olurken, web tipi tasarımın zorluklarını ve özellikle de diğer tip tasarımlardan nasıl farklılaştığını anlayacaktır.

Web’in sınırlamalarını anlamanın yanı sıra, başarılı bir web tasarımcı dijital iletişimin güçlü yönlerini anlayıp iletmektedir.

Web Tasarımında Çok Farklı Roller Var Bir web tasarımcısı olarak çalışırken , tüm sitelerin veya sadece tek sayfaların oluşturulması ile görevlendirilmiş olabilirsiniz ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok yönlü bir tasarımcı olabilirsiniz.

HTML – Bu, tüm web sitelerinin temelini oluşturan web sayfalarının yapısıdır CSS – web sayfalarının görsel olarak nasıl biçimlendirildiğidir. CSS (Basamaklı Stil Sayfaları), düzen, tipografi, renkler ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm sitelerin görünümünü ele alır.

JavaScript – bu, web sitelerindeki belirli davranışları yönetir ve çeşitli etkileşimler ve özellikler için kullanılabilir CGI programlama – CGI ve sonraki birkaç giriş (PHP, ASP, vb.), Programlama dillerinin farklı versiyonlarıdır.

Birçok site bu dillerden herhangi birini kullanmaya gerek duymaz , ancak daha fazla özellik bakımından zengin olan sitelerin bu dillerden bazıları kullanılarak kodlanması gereklidir.

PHP , ASP , ColdFusion komut dosyası XML – Bilgi mimarisi – bir sitenin içeriğinin ve gezintisinin yapılandırıldığı ve sunulduğu yol, kullanımı kolay ve sezgisel olmasıyla başarılı bir sitenin yapımına yardımcı olur.

SEO – Arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin Google’a ve diğer arama motorlarında tanınmasını ve bu sitede bulunan ürünleri, hizmetleri veya bilgi özelliklerini arayan kullanıcıların çevrimiçi arama yaptıklarında onu bulabilmelerini sağlar. Sunucu yönetimi – tüm web sitelerinin barındırılması gerekir. Bu siteleri barındıran sunucuların yönetimi önemli bir web tasarım becerisidir

Web stratejisi ve pazarlama – bir web sitesine sahip olmak yeterli değildir. Bu sitelerin devam eden bir dijital strateji ile pazarlanması gerekir

E-ticaret ve dönüşümler Tasarım – web sitelerinin görsel görünümünü ve hissini yaratmak her zaman endüstrinin önemli bir yönü olmuştur. Hız – Başarılı bir site, ziyaretçilerin bağlantı hızından bağımsız olarak, çok çeşitli cihazlarda hızlı bir şekilde yüklenen bir sitedir. Sitelerin performansını ayarlayabilmek çok değerli bir beceridir.

İçerik – insanlar, bu sitelerin içerdiği içerik için web sitelerine gelir. Bu içeriği oluşturabilmek, web sitesi tasarımı dünyasında kritik öneme sahip bir unsurdur.Bir web tasarımcısı genel olarak bir veya iki alana odaklanabilir. Web tasarımında ihtiyaç duyulan diğer öğeler, daha büyük bir web tasarım ekibinin parçası olarak başkalarıyla ortak olabilecekleri öğelerdir.